Pearl River: Tiffin Boxes

Pearl River: Tiffin Boxes

A lot of people carry their lunches in order to be thrifty so there's no reason you should blow a bunch of money on your lunch box. I've followed links to tiffin boxes that costs $24-80! Stop the madness. "Tiffin" isn't some sort of exclusive brand--it simply refers to the light lunch or snack carried in these boxes. Why should you be charged so much for eating light? These tiffin boxes from Pearl River range in price from $15.50 for the stainless steel one to $39.50 for the oval ones which are a large 9x9 inches in diameter. The round ones come in 3 and 4 tiers and all the melamine boxes are available in a variety of colors.